Nowa siedziba Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca

Na początku listopada Klinika Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca przeprowadziła się z dotychczasowej siedziby, z zasłużonego, przedwojennego budynku Szpitala WAM do świeżo wybudowanego obiektu Regionalnego Zintegrowanego Centrum Zabiegowego, mieszczącego się również na ul. Żeromskiego 113 w Łodzi. Inwestycja została zrealizowana z udziałem środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa. Działamy na 4 piętrze nowopowstałego Centrum.

Nowoczesny obiekt z lądowiskiem dla helikopterów na dachu to wyrazisty symbol Uniwersytetu Medycznego i medycyny XXI wieku w centrum modernizującej się Łodzi. Lata, które spędziliśmy w starej lokalizacji były pełne wytężonej pracy: tysiące koronarografii, wszczepień stymulatorów i defibrylatorów. Klinika nieprzerywanie od kilkunastu lat pełniła ostry dyżur zawałowy dla mieszkańców Łodzi i okolic. Wykonano w niej pierwsze zabiegi ablacji migotania przedsionków w województwie łódzkim. Na naszym oddziale praktyki odbywała zdolna młodzież akademicka, wychowaliśmy wielu rezydentów na wspaniałych lekarzy. Pożegnaliśmy się z tym miejscem z sentymentem.

Dzięki wysiłkom władz uczelni i szpitala przy udziale środków unijnych (Projekt nr POIS.09.02.00-00-0012/16 pn.) udało się nie tylko przenieść w nowe mury, ale wybudować i wyposażyć supernowoczesną pracownię hemodynamiki, która wzbogaciła się m.in. o najnowszej generacji angiograf. Mamy najlepszej klasy pracownię echokardiograficzną z niedawno zakupionymi aparatami do echokardiografii. W trakcie wyposażania jest pracownia elektrofizjologii serca. Stwarza to komfortowe warunki dla ratowania mieszkańców aglomeracji łódzkiej dotkniętych zawałami, a także otwiera możliwości wprowadzania nowych technik operacyjnych.  

Mijający rok był dla nas czasem napięć i niepewności, związanym w dużej mierze z epidemią COVID19 (pierwszy pacjent z kardiologiczną postacią koronawirusa trafił właśnie do naszej Kliniki w marcu). Po okresach wytężonej pracy w warunkach pandemii, przerywanej okresami kwarantanny, przeżyliśmy przeprowadzkę do nowego obiektu. Pomimo burzliwych chwil i wielu niewiadomych Klinika przeprowadziła w ciągu tego roku podobną liczbę zabiegów kardiologicznych jak w 2019, a być może nawet przekroczymy zeszłoroczne statystyki. Zajmujemy wysoką pozycję w rankingu efektywności naukowej jednostek uniwersyteckich. Mimo wszystkich trudności i zwątpień, których nie szczędzi nam codzienność, 2020 kończy się więc dla Kliniki szczęśliwie. Dziękujemy za wsparcie Władzom Uniwersytetu, Dyrekcji Szpitala USK im. WAM-CSW, a pacjentom za zaufanie. W związku ze zbliżającymi się Świętami życzymy wszystkim spokoju, zdrowia i spełnienia marzeń.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Lubiński