W dniach 30 listopada – 01 grudnia 2018 r. w Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi odbyła się VI edycja konferencji: „EPimage Atrial Fibrillation Ablation Workshop”.
Wydarzenie zorganizowane przez Klinikę Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Fundację Na Rzecz Leczenia Zaburzeń Rytmu Serca „Rytm Serca” już na stałe zagościło w kalendarzu konferencji kardiologicznych. Konferencja Epimage adresowana do lekarzy zajmujących się problematyką leczenia zaburzeń rytmu serca spotkała się z zainteresowaniem specjalistów z wiodących ośrodków przyciągając elektrofizjologów z całego kraju.
Komitetowi Naukowemu przewodniczył prof. Andrzej Lubiński, zaś patronat nad wydarzeniem objęła Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Prezydent Miasta Łodzi, Pani Hanna Zdanowska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Prof. dr hab. n. med. Radzisław Kordek, oraz Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im WAM – CSW w Łodzi.
Wydarzenie było poświęcone problematyce migotania przedsionków i w głównej mierze zorientowane na inwazyjne metody leczenia tej najczęściej spotykanej arytmii.
Do udziału w konferencji zaproszono wybitnych ekspertów z Czech i Niemiec: Dr Dana Wicherle z Uniwersytetu w Pradze, dr hab. Christophera Piorkowskiego z Uniwersytetu w Dreznie. Ze względu na międzynarodowy charakter warsztatów językiem wykładowym był język angielski.
Lekarze z naszej Kliniki (Prof. dr hab. Andrzej Lubiński, lek. Bartłomiej Bińkowski, lek. Marcin Ksiażczyk, lek. Tomasz Kucejko) we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Salt Lake City uczestniczą w międzynarodowym programie badawczym DECAAF. Jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce zaczęliśmy leczenie migotania przedsionków oparte na ocenie zwłóknienia serca na podstawie obrazu uzyskanego za pomocą rezonansu magnetycznego. Ablacja przetrwałego migotania przedsionków w oparciu o obraz rezonansu magnetycznego jako nowatorska metoda leczenia stanowiła jeden z punktów programu tegorocznej konferencji. Punkt o tyle ważny, że przetrwała forma migotania przedsionków jest uznawana za jedną z najtrudniejszych do wyleczenia. Kolejne ważkie zagadnienia omawiane w trakcie trwania zabiegów elektrofizjologicznych dotyczyły leczenia zaburzeń rytmu i przewodzenia poprzez zabiegi neuromodulacji, zabiegów krioablacji z wykorzystaniem kabiny ograniczającej ekspozycję napromieniowania, mappingu wysokiej rozdzielczości w zabiegach ablacji. Uczestnicy mieli możliwość obserwowania zabiegów z wykorzystaniem najnowocześniejszych systemów do mapowania i ablacji zaburzeń rytmu serca. Transmisję zrealizowała Miejska Sieć Komputerowa LODMAN działająca przy Politechnice Łódzkiej.
Dykusje moderowali wybitni polscy eksperci: Dr hab. Marek Kiliszek (Warszawa), Dr hab. Maciej Wójcik (Lublin), Dr Aleksander Bardyszewski (Warszawa), Dr Roman Piotrowski (Warszawa), Dr Radosław Kiedrowicz (Szczecin).
Kolejna edycja „EPimage” już za rok w listopadzie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Strona konferencji: www.epimage.kardiolodz.pl