SALA INTENSYWNEGO NADZORU KARDIOLOGICZNEGO KLINIKI KARDIOLOGII INTERWENCYJNEJ I ZABURZEŃ RYTMU SERCA
Sala intensywnego nadzoru kardiologicznego posiada 8 stanowisk w pełni przystosowanych do hospitalizacji pacjentów wymagających wzmożonego nadzoru i szczególnej, wysokospecjalistycznej opieki kardiologicznej. Każde stanowisko jest wyposażone w system kompleksowego, zarówno nieinwazyjnego jak i inwazyjnego, monitorowania stanu pacjenta (ciągły zapis EKG, pulsoksymetria, nieinwazyjny oraz inwazyjny pomiar ciśnienia tętniczego,pomiar ośrodkowego ciśnienia żylnego). Łóżka, którymi dysponuje sala intensywnego nadzoru kardiologicznego, są sterowane elektrycznie, łatwe w obsłudze i dostosowane do sytuacji klinicznej oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Są wyposażone w elektryczne wagi umożliwiające ocenę ciężaru ciała chorych leżących, co jest szczególnie istotne i przydatne u pacjentów z zaostrzeniem niewydolności serca. U chorych przewlekle leżących stosowane są materace przeciwodleżynowe. Przy każdym łóżku znajdują się pompy infuzyjne, które zapewniają precyzyjne dawkowanie i ciągłość terapii lekami dożylnymi.
W sali intensywnej opieki kardiologicznej znajduje się również centrala nadzorująca 8 stanowisk monitorowania telemetrycznego pacjentów przebywających na salach ogólnych. Działalność diagnostyczna i lecznicza sali intensywnego nadzoru kardiologicznego obejmuje prowadzenie diagnostyki, terapii oraz ciągłego monitorowania pielęgniarsko-lekarskiego u pacjentów z:
• ostrymi zespołami wieńcowymi
• wstrząsem kardiogennym,
• nagłym zatrzymaniem krążenia
• ostrą lub przewlekłą niewydolnością serca w okresie zaostrzenia objawów
• zagrażającymi życiu lub istotnymi klinicznie zaburzeniami rytmu i/lub przewodnictwa
• ostrym rozwarstwieniem aorty
• nadciśnieniem tętniczym
• zatorowością płucną
• infekcyjnym zapaleniem wsierdzia
• zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem osierdzia
• wadami zastawkowymi serca
• monitorowanie chorych po zabiegach ablacji RF, krioablacji oraz planowych procedurach kardiologii interwencyjnej (PCI)
Procedury specjalistyczne wykonywane w ramach sali intensywnego nadzoru kardiologicznego:
- prowadzenie czynności resuscytacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury m.in aparatu do kompresji klatki piersiowej LUKAS
- mozliwośc prowadzenia wentylacji mechanicznej
- farmakoterapia ostrych zespołów wieńcowych
- farmakoterapia ostrej i przewlekłej niewydolności serca
- farmakoterapia zatorowości płucnej
- elektroterapia zaburzeń rytmu serca i przewodnictwa – wykonywanie kardiowersji elektrycznych w trybie pilnym i planowym, stosowanie czasowej stymulacji endokawitarnej
- stosowanie kontrapulsacji wewnątrzaortalnej
- echokardiografia przezklatkowa przy użyciu aparatu przyłóżkowego
- perikardiocenteza (możliwość współpracy z torakochirurgami), pleurocenteza,
- peritoneocenteza
- kwalifikacja pacjentów do przeszczepu serca
- kwalifikacja pacjentów do operacji kardiochirurgicznych (choroba wieńcowa, wady zastawkowe) przy współpracy z Kliniką Kardiochirurgii
- kwalifikacja pacjentów do leczenia nerkozastępczego i/lub ultrafiltracji dzięki współpracy ze Stacją Dializ oraz Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii (możliwość stosowania ciągłych technik dializacyjnych)
- współpraca z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii w kwalifikacji pacjentów do stosowania hipotermii terapeutycznej u chorych po nagłym zatrzymaniu krążenia
Oprócz działalności diagnostyczno-leczniczej skoncentrowanej na grupie pacjentów wymagających szczególnego, specjalistycznego postępowania, w sali intensywnego nadzoru kardiologicznego prowadzona jest również działalność dydaktyczna oraz naukowa. Studenci kierunków medycznych mają możliwość zapoznania się z procedurami oraz specyfiką pracy personelu.
Postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne prowadzone w sali intensywnego nadzoru kardiologicznego wymaga od personelu ciągłego pogłębiania wiedzy teoretycznej oraz doskonalenia umiejętności praktycznych, co pozwala na rozszerzanie spektrum wykonywanych procedur oraz zapewnienie pacjentom opieki na najwyższym poziomie.