Pracownia Badań Elektrokardiologii Nieinwazyjnej
Nieodłączna częścią Kliniki, istniejącą od jej powstania, jest Pracownia Badań Elektrokardiologii Nieinwazyjnej. Pracownia posiada nowoczesny system do badań EKG metoda Holtera – Medilog SUPRIMA z cyfrowymi rejestratorami 3- i 12-kanałowymi, umożliwiającymi całodobowa jak i przedłużoną (do 72h) rejestrację EKG. W pracowni wykonywane jest także całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego.
Oprócz standardowej analizy EKG, posiadane oprogramowanie pozwala na analizę miedzy innymi: działania stymulatorów serca, zmienności i turbulencji rytmu serca, późnych potencjałów komorowych, dyspersji QT, bezdechu sennego.
Metody te znajdują zastosowanie nie tylko w codziennej diagnostyce pacjentów, ale również w działalności naukowej Kliniki, która w zakresie diagnostyki nieinwazyjnej obejmuje tematykę związaną z:
zaburzeniami rytmu serca u pacjentów z cukrzycą oraz neuropatią cukrzycową
analizą EKG pod kątem zagrożenia nagłym zgonem sercowym
oceną autonomicznego układu nerwowego u pacjentów z opornym nadciśnienie tętniczym poddawanych denerwacji tętnic nerkowych.
Część zespołu Kliniki analizująca rejestracje EKG powierzchniowego z wykorzystaniem technik holterowskich także wykonuje zabiegi z zakresu elektrofizjologii inwazyjnej, co pozwala na kompatybilne wykorzystanie dostępnych danych z badań nieinwazyjnych z rejestracjami dokonywanymi podczas inwazyjnego badania elektrofizjologicznego lub dostępnymi w pamięci urządzeń wszczepialnych – stymulatorów czy kardiowerterów-defibrylatorów.
Pracownia Badań Elektrokardiologii Nieinwazyjnej zajmuje się również diagnostyką omdleń i utrat przytomności. W tym celu wykonywane są, miedzy innymi, bierne i czynne (z prowokacją farmakologiczną) testy pochyleniowe. Wyposażenie pracowni w urządzenie FINAPRES pozwala na dokonywanie nieinwazyjnych pomiarów wielu parametrów hemodynamicznych (m. inn. rzutu serca, objętości wyrzutowej, oporu naczyniowego, aktywności baroreceptorów) w czasie rzeczywistym.